Bienále kurátorované AI, nová kniha dua Morton a Boyer a druhá prednáška Laurie Anderson


The Next Biennial Should Be Curated by a Machine je názov multimediálneho online diela, ktoré pre Whitney Museum of American Art a  Liverpool Biennial vytvorilo umelecké duo Ubermorgen, Leonardo Impett a Joasia Krysa. Dielo tematizuje budúcnosť kurátorovania v svetle vývoja umelej inteligencie – skupina procesov strojového učenia B3(NSCAM) (AI kurátor) sa učí z databáz oboch zadávajúcich inštitúcií a po kluknutí na ozubené kolečko vám vygeneruje nové bienále s konceptom kurátora i životopismi fiktívnych umelcov, ktorí tam budú vystavovať. Zvládne aj tlačové správy a recenzie na diela, skrátka všetko, čo by takej inštitúcii nemalo chýbať. Lo-fi grafika a sprievodný random soundtrack z TikToku celú záležitosť slušne ironizuje. Vstúpte tu!

***

Jedna zo známych postáv objektovo-orientovanej ontológie a posthumanistického ekologického myslenia Timothy Morton práve vydáva so svojím kolegom Dominicom Boyerom novú knihu s názovom Hyposubjects: on becoming human. Zdá sa, že po hyperobjektoch sa na radu dostávajú hyposubjekty: feministické, rôznofarebné, queer, ekologické, transhumánne, intrahumánne, ignorujúce nadvládu  androleukoheteropetromodernity(!) a skeptické k definíciám (aj týmto).  Kniha vychádza vo vydavateľstve Open Humanities Press, ktoré už od roku 2006 vyznáva radikálne otvorený prístup k poznaniu v oblasti humanitných vied, takže si ju môžete celú stiahnuť zdarma. Kto nerád číta na obrazovke, má, samozrejme, možnosť kúpiť si aj klasické paperbackové vydanie. 

 ***

Tento týždeň sa tešíme na druhú zo série prenášok Laurie Anderson Norton Lectures. Pôjde o performatívnu online prednášku s názvom The Forest | Spending the War Without You. Bezplatne sa môžete zaregistrovať tu a v stredu o 22.00 hod. si to nenechajte ujsť.