CTM Cyberia, ruský label Klammklang a prednáška o umení pre post-antropocén


Berlínsky klub Berghain síce zostáva zatvorený, ale virtualizovanú a bizarne estetizovanú variantu klubovej noci skríženej s imerzívnou videohrou si môžete v rámci CTM Cyberie vychutnať konečne aj doma. Teda ak máte k dispozícii dostatočne rýchle pripojenie a silný stroj, ktorý zvládne pohyb v barokovo preplnenom neprehľadnom priestore žiarivých i metalických farieb, textúr, krivých zrkadiel a temne vibrujúcej elektroniky. Po mesačnom odklade  spôsobenom technickými problémami pri implementácii je Cyberia konečne online. Aj keď z pôvodne plánovaných 17 diel sa do virtuálneho zámku nakoniec podarilo skutočne zabudovať len 12, návšteva určite stojí za to. Všetky diela sú dostupné aj na stránkach CTM 

***

Po zadržaní opozičného politika Alexeja Navaľného situácia v Rusku posledné týždne eskaluje. Miestnych aktivistov môžete nepriamo podporiť aj zakúpením hudobného albumu ruského labelu zameriavajúceho sa na súčasnú elektroniku Klammklang. Label sa do konca februára rozhodol poskytnúť celú svoju diskografiu zadarmo a na oplátku vyzýva na podporu rôznych ľudskoprávnych a environmentálnych hnutí.

 

***

V Berlíne žijúca talianska umelkyňa a dizajnérka Fara Peluso spája vo svojej tvorbe metódy špekulatívneho dizajnu a hlboký záujem o biologické procesy a živé organizmy. Už niekoľko rokov sa venuje výskumu a experimentom s morskými riasami, ktoré využíva vo svojich špekulatívnych prototypoch symbiotických procesov-objektov. V rámci programu Transmediale Vorspiel 2021 si môžete v piatok o 17. hodine pozrieť jej online prednášku o možnej úlohe umelcov a dizajnérov v procese vytvárania kolektívnej pamäte dopadov antropocénu a nového vykročenia do „post-antropocénovej éry symbiotickej existencie“.