Delusional World, Weerasethakul, kyberpunk a AI pokračovanie zvučky Windows 1995


V stredu 11.11. 2020 o 8.00 hod. ráno si namiesto raňajok nalaďte virtuálnu performance  šanghajskej umelkyne Lu Yang s názvom  Delusional World. Akcia sľubuje frenetickú kolíziu čínskej mytológie, sci-fi budúcností a live performance využívajúcej technológiu sledovania pohybu k animácii fantastických digitálnych avatárov stelesňujúcich vyšinuté božstvá, kyborgov a mutantov inšpirovaných mangou. Podľa všetkého sa bude na čo pozerať a registrovaní návštevníci budú dokonca môcť s umelkyňou interagovať v reálnom čase. Ostatní online diváci si môžu pozrieť stream tu. 

***

The Polygon Gallery ponúka do 12. novembra krátky film Apichatponga Weerasethakula October Rumbles, ktorý vytvoril počas pandémie. Film sprevádzajú tri krátke Weerasethakulove úvahy o roku 2020 a rozhovor s kurátorom Noahom Cowanom.

***

Napadlo vás niekedy, ako by asi pokračovala  zvučka, ktorá v hlbokých 90. rokoch ohlasovala spustenie systému Windows 1995? Tento krátky hudobný klip je nostalgickým výletom do minulosti (alebo skôr do  temnej budúcnosti?). Youtuber/ka Dimas[SFM] využila opensourcovú neurónovú sieť OpenAI Jukebox a nechala umelú inteligenciu dotvoriť pokračovanie skladby. Vznikol z toho celkom príjemný ambient s dramatickou, trochu strašidelnou dohrou. Posúďte sami.

 

***

Kyberpunk je termín, ktorý bolo počuť hlavne v 80. a 90. rokoch následkom rozšírenia internetu. Koncom 90. rokov vznikol aj dokument mapujúci tento fenomén, ktorý spopularizoval William Gibson vo svojej známej knihe Neuromancer. Dokument obsahuje rozhovory so samotným Gibsonom, Jaronom Larnierom, legendárnym Timothym Learym a ďalšími osobnosťami. V snímke zaznie aj hudba kultových industriálnych a experimentálnych kapiel, akými sú napr. Skinny Puppy alebo Severed Heads.