Digitálne matriošky a virtuálna realita v praxi


Reálny svet sa čoraz viac doťahuje na sci-fi vízie z filmových kultoviek ako Inception či eXistenZ. Ako vyzerá reťazenie vnorených svetov v roku 2020? Vďaka špeciálnej modifikácii (tzv. modu) si vo videohre Minecraft môžete na virtuálny počítač nainštalovať operačný systém Windows 95 a zahrať si na ňom trebárs obľúbenú retro strieľačku Doom. A v takomto vkladaní digitálnych matriošiek dá sa ísť ešte ďalej (či hlbšie): napríklad si v Minecrafte môžete spustiť ďalší virtuálny Minecraft, v ktorom si zapnete… A tak ďalej, len hlavne nestratiť prehľad.

I played DOOM in Minecraft with VMComputers mod. from r/Minecraft

***

Keď už sme pri Minecrafte, do jeho virtuálneho sveta po prvýkrát vstupuje aj známy berlínsky festival dobrodružnej hudby a umenia CTM. Vo virtuálnom klube s príhodným názvom Matryoshka, ktorý fyzicky sídli v Manile a slúži ako domov undergroundových a neortodoxných hudobných mutantov a umelcov, vystúpia 15. augusta mená ako Aquarian [CA/DE], Jasmine Infiniti [US], Haute Couture [PH] alebo similarobjects [US] a Y‑DRA [ID]. Pokiaľ vás lineup natoľko zaujal, že sa virtuálnej klubovej noci chcete zúčastniť, zaregistrujte sa v klube Matryoshka do 12. augusta. 

***

Pre tvorivých hudobníkov ponúka virtuálna realita tiež niečo: SynthVR je, ako už názov napovedá, modulárny syntetizátor (zatiaľ vo vývojovom štádiu), ktorý funguje v zásade rovnako ako jeho fyzický predobraz. Káblovanie a točenie gombíkmi sa odohráva vo virtuálnom 3D svete, výsledný jam však počuť aj tu „u nás“.

***

Ruská formácia IC3PEAK to nemá vo svojej domovskej krajine ľahké. Jej koncerty boli často prerušované políciou, duo bolo v Novosibirsku dokonca v roku 2018 aj zadržané a zmeškalo tak svoj vlastný koncert. Ich videá sú sureálne a temné, sami sa nazývajú „audiovizuálnym terorom“. Ich texty často komentujú situáciu v Rusku – aktuálny track Плак-Плак (Boo-Hoo) napríklad poukazuje na domáce násilie a patriarchálnu spoločnosť. V dokumente, ktorý nájdete nižšie, sa dozviete viac.