Festival Mobilis, online výstava LEAN a nový album Piekło kobiet


Kníhkupectvo, kaviareň a kultúrny priestor Diera do sveta v Liptovskom Mikuláši organizuje aj tento rok festival Mobilis. Konať sa bude online aj offline od 8. 12. do 13. 12. a témou tohto ročníka je Medzera – skúma, ako sa zmenilo naše prežívanie prostredia, vzťahov, blízkosti ale aj samoty kvôli pandémii. Súčasťou programu je napríklad online diskusia P. Fabuša s D. Malečkovou a E. Šlesingerovou s názvom Svet plný života a bez ľudí. Technologizácia človeka alebo debata  L. Likavčana s T. Stöckelovou a Ľ. Slovákom Príroda v nás. Koncert Katarzie a multimediálna bábková performancia Odivo: Svetlonos  sa budú konať v spriaznenej Liptovskej galérii P. M. Bohúňa v Mikuláši. Celý program nájdete tu.

 

***

Záber z „Posturin“ od Sadé Mica, 2018, pre Tate Collective.

Organizácia Performa ponúka do konca januára novú online výstavu s názvom LEAN, ktorej kurátorkou je Legacy Russell. V non-stop streame môžete vidieť 9 videí, ktoré pomocou pohybu, zvuku tematizujú černošskú a queer identitu.

***

Poľsko malo jeden z najprísnejších zákonov o interupcii, ktorý pred niekoľkými týždňami ešte sprísnili, a tým de facto takmer úplne znemožnili. Nový album „Piekło kobiet“ – v preklade niečo ako „Peklo žien“ – labelu Szara Reneta, ktorý sídli na poľsko-slovenských hraniciach a venuje sa hlavne field recordingu a experimentálnej hudbe, reaguje na udalosti posledných týždňov a masívne protesty, ktoré tento zákon vyvolal. Nahrávky na albume vznikli koncom októbra na protestoch v Katoviaciach. Výťažok z releasu poputuje organizáciám venujúcim sa problematike legálnych potratov mimo Poľska, v zahraničí.