Film Kasiterit, Manifesta 13 virtuálne, festival Piksel a Latent City


Na Vdrome môžete aktuálne vidieť film Kasiterit Riara Rizaldiho. Film si predstavuje umelú inteligenciu, ktorá spoznáva jedno z hlavných ložísk cínu na svete na indonézskom ostrove Bangka, teda svoj materiálny pôvod poznačený exploatujúcou ľudskou prácou a silnou environmentálnou záťažou.

***

Keďže Manifesta 13 v Marseille sa pre nariadenia v súvislosti s pandémiou musela predčasne skončiť, organizátori ponúkajú aspoň virtuálne prehliadky výstavných priestorov. Taktiež je možné zúčastniť sa komentovaných prehliadok a diskutovať o dielach s mediátorkami a mediátormi. Virtuálnu Manifestu môžete navštíviť do 29. novembra.

***

18. ročník jedného z najstarších open source art festivalov Piksel sa tento rok bude konať 19. – 21. novembra a z Bergenu sa bude streamovať online. Prinesie 87 umelcov, ktorí budú prezentovať 67 projektov, 4 online workshopy  a 18 koncertov v 6 online prostrediach vrátane virtuálneho baru, kde váš avatar bude môcť stretnúť iných avatarov. Program streamu nájdete tu.

***

V Bergene ešte virtuálne chvíľku ostaňme. Interdisciplinárne centrum pre rozvoj umenia a nových technológií BEK – Bergen Centre for Electronic Arts oslavuje tento rok svoje 20. narodeniny. Súčasťou výročia je projekt Latent City, ktorý prostredníctvom výstavy, videí, performancií a debát streamovaných z Bergen Kjøtt tematizuje skryté príbehy mesta, ktoré má byť spoločným mestom budúcnosti.