Film Michaela Snowa, nová hra Cyberpunk 2077 a výstava Computable – Incomputable


Le Cinéma Club ponúka krátky film legendárneho Michaela Snowa (ktorý sa minulý týždeň dožil 92 rokov) s názvom The Living Room, ktorý rôznym spôsobom tematizuje metamorfózu (obrazu). Film z roku 2000 je dostupný do štvrtka.

***
 

V časoch, keď streamovacie spoločnosti za milióny streamov hudobníkom posielajú viac-menej almužny, je filmový a herný priemysel jedným z útočísk zvukových umelcov. Nová počítačová hra Cyberpunk 2077, ktorú tipujú na jednu z najúspešnejších tohto roku, sa odohráva v takzvanom Night City, nočnom veľkomeste, ktoré je posadnuté mocou, eleganciou a telesnými modifikáciami. Na vývoji hry spolupracovalo aj jedno poľské štúdio a jeho dôležitou zložkou je hudobný soundtrack, ktorý vznikal de facto na mieru rozličným situáciám a postavám. V hre vystúpi napríklad aj Grimes, ktorej herná postava vydala dokonca aj album. Okrem nej však hudobný doprovod k hre obsahuje aj mená poľskej elektronickej scény, akými sú FOQL alebo Lutto Lento. 

 

 
 
***

Digitálna výstava Computable – Incomputable, ktorú pripravilo centrum pre umenie a médiá ZKM v Karlsruhe, si kladie zaujímavé otázky o (ne)vypočítateľnej povahe univerza. Výstava vo virtuálnom priestore simulujúcom átrium ZKM prezentuje celulárne automaty, softvérové digitálne diela umelcov ako Brian O’Doherty, Sandra Crisp, Kim Albrecht, Guy Lancey alebo Vladimir Bonačić. Výstavu, ktorej kurátorkami sú Lívia Nolasco-Rózsás a Teresa Retzer, si môžete pozrieť  online na platforme Digitale Kunsthalle ZDF  do októbra 2021.