Isaac Julien, Cyberfeminism index, dokument Tokyo Noise a týždenný program o antropocéne


V stredu 28. októbra organizuje časopis Film Quarterly online diskusiu s filmárom a vizuálnym umelcom Isaacom Julienom, okrem iného spoluzakladateľom avantgardného kolektívu Sankofa Film and Video Collective.

***

Cyberfeminism Index je nová zbierka technokritických materiálov a dokumentov z rokov 1990 až 2020 venovaných obsiahlej a rozporuplnej téme kyberfeminizmu. Index najzásadnejších textov a umeleckých diel tohto myšlienkového a umeleckého prúdu zostavila Mindy Seu a je zamýšľaný ako dlhodobý projekt, ktorý sa bude  naďalej rozrastať. Projekt si objednala platforma Rhizome a je prístupný na webstránke newyorského the New Museum ako online výstava. 

***

Japonská metropola je fascinujúcim amalgámom zvukov, kultúry, technológií a pohybu. Nový dokument približuje Tokio z pohľadu jeho kultúrnych osobností vrátane známeho fotografa Nobuyoshi Arakiho, dizajnéra počítačových hier Shona, hudobníčky Mayuko Hino a ďalších. Diskutujú o témach, akými sú robotika, šintoizmus, „hotely lásky“ a fotoklub zameriavajúci sa na horu Fudži. 

***

Berlínsky Haus der Kulturen der Welt hosťuje tento týždeň  na mieste i online pestrý program prezentácií a diskusií s umelcami pod názvom The Shape of a Practice s podtitulom Negotiating Context in the Anthropocene. Až do soboty 31. októbra si môžete pozrieť množstvo performancií, premietaní i prezentácií viac než stovky umelcov, vedcov, výskumníkov a aktivistov na tému antropocénu. Podrobný program nájdete tu.