Kompilácia Liptov, online tutorial Kevina B. Leeho, Neobývateľná Zem a Future Voices


Liptov je nová kompilácia pražského klubu, kolektívu a kazetového labelu Punctum, ktorá má za cieľ prezentovať kolaboratívny projekt českej a slovenskej elektronickej scény. Ich úlohou bolo reinterpretovať nahrávku z roku 1982 s názvom „Liptov – panoráma ľudovej a piesňovej kultúry“, ktorá vyšla vo vydavateľstve OPUS. Poukazovala na kultúrne dedičstvo liptovského regiónu. Reinterpretácie sa chopilo 12 českých a slovenských projektov a výsledný „remixový“ album s jednoduchým názvom „Liptov“ vychádza 12. februára. 
 
 
***

Londýnske kino Bertha DocHouse organizuje v stredu večer online tutorial Kevina B. Leeho o tom, ako robiť dokumentárne desktop filmy.

***

Český rozhlas ponúka v rámci čítania na pokračovanie  knihu Davida Wallace-Wellsa Neobyvatelná Země, ktorá vyšla  v českom preklade v decembri 2020. Podľa The New York Times i The Economist ide o najlepšiu knihu minulého roka, aj keď podtitul Život po oteplení necháva tušiť, že optimistické čítanie/počúvanie to nebude. Kniha zhrňuje doterajšie vedecké poznatky o klimatickej zmene a vykresľuje rôzne možné scenáre vývoja života na našej planéte. Historik Timothy Snyder hovorí, že ak nechceme aby nás naše vnúčatá preklínali, mali by sme si ju všetci prečítať. 

***

A na záver jeden call. 19. januára začína oficiálne festival CTM a spolu s ním sa otvára jeho virtuálna platforma Cyberia. Jedným z prezentovaných umeleckých projektov bude aj ročný rádiový stream s názvom future voices / zukunftsmusik z dielne voľného zoskupenia Society for Nontrivial Pursuits . Ako napovedá názov, témou projektu sú hlasy budúcnosti. Nielen teraz, ale počas celého roka 2021 môžete prispieť svojou nahrávkou do audio databázy a vysloviť pár myšlienok, slov alebo zvukov o budúcnosti. Vítané sú príspevky poetické, politické, absurdné, vážne i ironické, skrátka akejkoľvek povahy. Stanú sa súčasťou audiovizuálnej kompozície procesovaných hlasov a generovaných zvukov. Stream o budúcnosti  si môžete vypočuť alebo doň prispieť tu