Konceptuálne komiksy, video prehliadka Probabilities Around the Center a filmy Nového východu


Wiki platforma venovaná médiám, umeniu a teórii Monoskop práve predstavila  knižnicu konceptuálnych komiksov obsahujúcu 77 diel vytvorených v časovom období od 30. rokov 20. storočia až podnes. Ide o rozmanitú a pestrú zbierku komiksov, ktoré využívajú kritický a expresívny potenciál tohto média a určitým spôsobom sa vymykajú zavedeným konvenciám tohto žánru. Nájdete tu napríklad podmienky iTunes adaptované do žánru komiksu, Queer Rage komiksy alebo knihu skíc železičných dráh v okolí Paríža. Celá knižnica je výsledkom viac ako ročného úsilia a skenovania Ilana Manouacha, jednotlivé komixy si môžete stiahnuť a vychutnať vo vysokom rozlíšení na obrazovke svojho počítača.   

***

Probabilities Around the Center je online video prehliadka rumunského festivalu Rokolectiv, ktorý tak ako množstvo ďalších kultúrnych akcií sa tento rok presunul na internet. Séria videí predstavuje takzvané „ex-centrické“ perspektívy, ktoré prekračujú západný diapazón a zároveň aj ten ľudský. Projekt predstavuje rôzne pohľady na prítomnosť aj budúcnosť: témy ako zvieracia estetika, spochybňovanie západných klišé, čierna mágia atď. Do 15. 10. si môžete pozrieť videá od autorov, akými sú Lawrence Lek, Wong Ping, Virginia Lupu, marksmara, Emilio Vavarella, Y‑DRA a ďalší.

***

Celý tento týždeň môžete sledovať filmový festival webu Calvert Journal, ktorý sa zameriava na tzv. „Nový východ“ (tým sa zrejme myslí región strednej a východnej Európy). Každý deň predstavia nový film – dokumenty aj hrané filmy – online bude 24 hodín po premiére. Tematicky je prehliadka rôznorodá – od ekologických katastrof, problémov mileniálov až po generačné rozdiely, poskytujúc kinematografický pohľad na región od Slovinska až po Kazachstan.