Nový album Dawafer, Zoom Escaper a kniha Aesthetics of the commons


Najnovší release pražského labelu Genot Centre, ktorý sa orientuje na súčasnú experimentálnu elektroniku je od egyptského producenta Omara El Sadeka (QOW). Audiovizuálny, interdisciplinárny umelec žije medzi Káhirou a Prahou, kde študuje experimentálne médiá. Jeho vizuálne diela boli prezentované na festivaloch ako Unsound alebo Lunchmeat. Okrem elektronickej zvukovej produkcie sa taktiež venuje animácii. Svoj aktuálny album na GC popisuje ako: „Rovnováhu medzi skúmaním a ochranou. Dawafer – čo v arabčine znamená nechty – je osobný album, ktorý je tak vyčerpávajúci ako hociktorá streda v mojej Káhire.“ Mimochodom, vizuál na obale albumu je autoportrét.

***

Pre všetkých, ktorí už nezvládzu hodiny vysedávať pri ubíjajúcich videohovoroch, kde „je vaším jediným rozptýlením vlastná rýchlo-starnúca tvár pripnutá v rohu obrazovky ako umierajúci chrobák“ je tu spása: bezplatný webový widget Zoom Escaper, ktorý vás vyzbrojí širokou paletou nástrojov, ako sabotovať vlastný audio-stream, a poskytne vám (v ušiach kolegov) rôznorodé, ale zároveň pádne dôvody odpojiť sa. Vytvoril ho multimediálny umelec Sam Lavigne, ako to celé funguje, sa dozviete v tomto krátkom tutoriáli:

***

Nedávno vyšla publikácia Aesthetics of commons pojednávajúca o viacerých umeleckých a kultúrnych projektoch, ktoré sa v dnešnej post-digitálnej dobe zameriavajú na kreatívne presadzovanie myšlienky „commons“. Knihu editovali Cornelia Sollfrank, Felix Stalder a Shusha Niederberger a nájdete v nej projekty ako UbuWeb alebo Monoskop. Celá kniha vyšla digitálne v nakladateľstve Diaphanes, ale je dostupná aj v papierovom vydaní.