Nový album z labelu LOM, online výstava Andrása Cséfalvaya a sympózium o trans-realite


Debutový album českého hudobníka a kurátora, známeho hlavne z projektu Gurun Gurun, Tomáša Knoflíčka, prednedávnom vyšiel na labeli Jonáša Grusku LOM. Album vznikol na jar 2020, počas vlaňajšieho lockdownu. Ako je už pre LOM charakteristické, zvukovo sa nahrávka pohybuje v ambientných vodách terénnych nahrávok, atmosférických plôch a experimentálnych zákutí. Zaujímavosťou je aj použitie žaltára, stredovekého strunového nástroja, ktorý pôvodne sprevádzal spev žalmov.

 

***

Košická galéria Šopa uviedla koncom minulého týždňa novú online výstavu Andrása Cséfalvaya s názvom Ghosts (Modes for extinction survival 2). Interaktívne dielo modelované podľa paleontologického náleziska Sandberg v Bratislave tématizuje otázky vymierania druhov, interpretácií evolúcie, rovnováhy a prežitia. Prejdite sa apokalyptickou krajinou a vypočujte si hlasy duchov, ožívajúcich fosílií, ktoré rozprávajú svoj príbeh. Výstava je prístupná tu do konca mája.

***

Online sympózium o hraní, performativite a koncepte trans-reality s názvom Blend & Bleed prebieha od 21. marca do 30. mája. Workshopy na veľmi rôzne a zaujímavé témy budú hosťovať napríklad aj McKenzie Wark a Hito Steyerl. Podrobný program nájdete tu, účasť je zdarma, ale treba sa zaregistrovať.