Kompilácia 3 maďarských labelov, nový album Yorichika, prednáška Laurie Anderson a cryptoart.wtf
Maďarská elektronická scéna je napriek chýbajúcej infraštruktúre a oficiálnej podpore aktívna. Na scéne je hneď niekoľko labelov vydávajúcich hlavne miestnych producentov. Tri z najvýraznejších, Dalmata Daniel, EXILES a Farbwechsel, sa prednedávnom spojili, aby vydali kompiláciu obsahujúcu 43 trackov (!). Zvukovo sa pohybuje od experimentálnej elektroniky, ambientu, až k acidu, technu a electru.
***
Gin&Platonic je hudobná platforma, ktorá operuje hlavne globálne a virtuálne, ale neskrýva ani svoju fyzickú lokáciu mimo hlavné mesto Českej republiky. Od roku 2016 fungujú ako label aj blog, na ktorom vydávajú mixy atď. Ich estetika je efemérna, odkazuje na digitálnu kreativitu s dôrazom na súčasnú experimentálnu a postklubovú elektroniku. Ich plánovaný kolaboratívny release je od japonského producenta Isamu Yorichika, ktorý tvorí pod prezývkou toiret status.
***
Známy umelec Memo Akten stojí za aktivistickým webom cryptoart.wtf, ktorý náhodne vyberá diela z portálu SuperRare.co, ponúkajúcim na predaj digitálne obrázky s certifikátom originality, založenom na technológii blockchainu. K odkazom na toto tzv. kryptoumenie však autor pridáva aj znepokojivý komentár v podobe štatistík, poukazujúcich na enormnú ekologickú záťaž, ktorá vzniká nutným šifrovaním a ukladaním dát v blockchaine. Vzhľadom na značný výpočtový výkon potrebný na ich výrobu je uhlíková stopa kryptoumeleckých dielok až šokujúca, porovnateľná s letom lietadlom alebo niekoľkotýždňovou elektrickou spotrebou obyvateľa EU. Memo Akten vysvetľuje aj pozadie svojej webstránky v obsiahlom blogu, kde vyjadruje rozhorčenie, ako je vôbec možné, že takto vytváraný obsah vôbec môže byť legálny: zdanie nehmotnosti a neutrálneho vplyvu na životné prostredie, ktoré dáta vyvolávajú, je falošné.