A MAZE, ArteKino Festival, kompilácia London Pirate Radio Adverts 1984–1993 a nová kniha Umelá neinteligencia


Ako ste mali možnosť nedávno zažiť aj na našom hudobnom festivale NEXT, čoraz viac kultúrnych a umeleckých projektov sa počas pandémie odohráva v digitálnych 3D prostrediach stierajúcich hranice medzi kultúrnym podujatím, multiplayer videohrou a sociálnou sieťou. K metaverzu zo sci-fi literatúry či virtuálnej realite sa priblížil aj berlínsky festival a kolektív A MAZE, ktorý sa venuje hrám a „hravým médiám“. Ten aktuálne ponúka možnosť stiahnuť si aplikáciu A MAZE. / SPACE – a 3D Multiplayer Culture Experience umožňujúcu vstup do virtuálneho kultúrneho priestoru. V ňom sa do 30. decembra môžete pohrať s interaktívnymi zvukovými modulmi, ktoré vyvinula francúzska zvuková umelkyňa Camille Delafon počas týždňovej rezidencie. Nestratíte sa, na stránke nájdete aj mapku priestoru.

Virtuálny priestor bude existovať aj po skončení „výstavy“ a v upgradnutej podobe pod názvom CTM Cyberia poslúži koncom januára ako výstavný priestor hudobného festivalu CTM. (Pozor, nezamieňať si so slovenskou Kyberiou).

***

ArteKino Festival je prehliadkou filmovej tvorby mladých európskych autorov. Jeho piaty ročník prebieha online. Filmy si môžete pozrieť do konca decembra. Okrem iného online festival zahŕňa autobiografický film srbsko-rumunskej filmárky Ivany Mladenovic o návrate do jej domova na srbsko-rumunskom pohraničí, snímku o excentrickom francúzskom hudobníkovi Sébastienovi Tellierovi alebo dokument Karima Aïnouza o utečeneckom tábore na uzavretom berlínskom letisku Tempelhof. 

***

Pirátske rádiá majú v Británii tradíciu. Hľadanie náhodných frekvencií na tamojšom rádiu často prinášalo rôzne prekvapenia. Nikdy ste nevedeli, na aké rádio práve natrafíte. Ich charakteristický lo-fi zvuk znie dnes už takmer romanticky. Éru pirátskych rádií z 80. a 90. rokov, počas ktorej sa zrodila aj UK rave scéna, predstavuje nová kompilácia London Pirate Radio Adverts 1984–1993, Vol. 1. Antológia obsahuje aj také perly ako napr. reklamu na Ravers Dateline, telefónnu zoznamku pre raverov.

 

***

Brnenské 4AM Fórum pre architektúru a médiá vydalo minulý týždeň knihu Umelá neinteligencia: Svet sa nám nestal. Autorom je Samuel Szabó aka Samčo, brat dážďoviek a zbierka prináša výsledky umeleckého experimentu s umelou inteligenciou v prostredí súčasného post-internetového sveta. Okrem legendárnej postavy Andreja Dadanka tu nájdeme napríklad básne sv. Teodora, ktorý sa stretol s online prekladačom, rôzne motivačné citáty, premenovanú mapu miest a obcí Slovenska a podobné originálne útvary. Editorka a iniciátorka publikácie Barbora Šedivá vyzvala k spolupráci na grafickej podobe divadelnú režisérku Luciu Repašskú, ktorej ilustrácie tvoria kontrapunkt a vtipný komentár textovej časti. Viac info nájdete tu. Knihu si môžete kúpiť na Samčovom bandcampe. A ešte bonus, unboxing video, kde sa dozviete viac o použitých dátach.