Ars Electronica Home Delivery: Donáška vízií budúcnosti priamo do vašich obývačiek


Ars Electronica spúšťa nový donáškový servis aktuálneho diania vo svete elektronického umenia a technológií priamo do vašich domovov. V piatok 1. mája sa začína nový program Ars Electronica Home Delivery. 

Ars Electronica je známa najmä v súvislosti s festivalom elektronického umenia, ktorý sa už viac ako 40 rokov koná začiatkom septembra v rakúskom Linzi. Počas piatich dní sa mesto kúpe v jedinečnej festivalovej atmosfére a hostí prúdy návštevníkov dychtiacich zhliadnuť prelomové diela, vzrušujúce koncerty, neobvyklé prototypy, kontroverzné debaty a znepokojivé projekcie. Do septembra je ešte ďaleko a v tejto chvíli organizátori dúfajú, že festival sa bude môcť konať vo svojej tradičnej podobe. O tom svedčí aj fakt, že stretnutie členov poroty, ktorí mali začiatkom mája v Linzi spolu vybrať víťazov cien Prix Ars Electronica, sa neodkladá, ale presúva do online prostredia. 

Ars Electronica však nie je len festivalom. Od roku 1996 sídli vo futuristickej budove so sklenenou fasádou na brehu Dunaja Ars Electronica Center, ktoré funguje celoročne ako „Múzeum budúcnosti“ a ponúka návštevníkom bohatý program výstav, prednášok, debát, koncertov, premietaní a audiovizuálnych performancií.

Podobne ako ostatné kultúrne a umelecké inštitúcie, aj Ars Electronica Center priamo pociťuje dopad pandémie COVID-19 a múzeum muselo zatvoriť svoje brány pre verejnosť. Opatrenia spojené s pandémiou, zdá sa, zapôsobili ako katalyzátor a Ars Electronica sa rozhodla rozširovať svoje publikum za hranice mesta a Rakúska novým programom nazvaným Ars Electronica Home Delivery. Podľa kurátorov prinesie elaborovane komponované vízie budúcnosti priamo do vašej obývačky, kuchyne, detskej izby a dokonca aj na balkón alebo terasu. Priebežný program má zahŕňať komentované prehliadky výstav, exkurzie do laboratórií Ars Electronica, návštevy štúdia strojového učenia, koncerty s real-time vizualizáciami, akcie streamované naživo z multifikunkčnej prezentačnej miestnosti Deep Space, workshopy s inžiniermi a vývojármi a debaty s umelcami a vedcami z celého sveta. Nič z toho nebude natočené vopred, ale streamované naživo a väčšia časť programu má divákom poskytnúť určitú možnosť zapojiť sa a interagovať. Pôjde tak o pokus vyhnúť sa klasickému formátu múzejnej televízie a nájsť spôsob, ako sprostredkovať komplexné témy rôznym druhom publika. Diváci sa budú môcť zapojiť do moderovaných diskusií s umelcami, ktoré sa budú konať pred koncertami alebo premietaniami, zúčastniť online workshopov v niektorom z labov alebo sa nechať previesť výstavou v rámci virtuálnej prehliadky. 

Aj keď nový program prichádza v dobe pandémie, nemá byť podľa organizátorov len náhradou osobnej návštevy múzea ale spôsobom, ako do budúcnosti otvoriť umelecké a vedecké aktivity, ktoré sa v Linzi odohrávajú, širšiemu publiku za hranicami mesta aj štátu. A to aj potom, keď bude Múzeum budúcnosti znovu otvorené verejnosti.

Ars Electronica Home Delivery odštartuje dvojtýždennú testovaciu fázu v piatok 1. mája 2020 o 19.00 hod. koncertom z klavírnej siene múzea: Maki Namekawa a Dennis Russell Davies zahrajú štvorručne skladbu Ma Mère L’Oye od Maurica Ravela, vizualizáciami v reálnom čase ich bude sprevádzať svetoznámy vizuálny umelec Cori O’Lan. Tento koncert, ako aj ďalšie akcie v rámci programu Ars Electronica Home Delivery si budete môcť pozrieť naživo na stránke ars.electronica.art/homedelivery.

Až teda budete v piatok rozmýšľať, kam večer virtuálne vyraziť nasýtiť svoj hlad po kultúre, a víziách budúcnosti alebo aspoň na chvíľu nadobudnúť pocit, že ste niekde inde než doma, nechajte sa zlákať donáškou Ars Electronica. Inštitúcia ako taká, zvučné mená aj zaujímavé témy môžu byť zárukou, že sa nebudete „vracať domov“ sklamaní. 

PIC Ars Electronica Press