Ceny Prix Ars Electronica, Video Vortex Reader 3, viedenská hudobná scéna a Distance Gallery
Už 33-ročná história ceny Prix Ars Electronica prináša zásadné posuny. Po prvý raz od roku 1987 sa medzinárodná porota stretla iba online a taktiež po prvýkrát získalo Zlatú Niké anonymné občianske hnutie za inovatívny a tvorivý digitálny aktivizmus. Porota zaskórovala tiež tým, že po prvý raz vyhrávajú všetky ostatné najvyššie ocenenia ženy.
Zlatú Niké v kategórii „Digital Communities“ si odnáša protestné hnutie v Hongkongu. „Projekt“ bol nazvaný Buď vodou (Be Water) podľa hesla, ktoré razil bojový umelec Bruce Lee: teda byť bez tváre a formy, so schopnosťou adaptácie na akúkoľvek situáciu. Soška v kategórii „Interactive Art +“ sa udeľuje umelkyni zo Los Angeles Lauren Lee McCarthy, hlavnú cenu v sekcii „Computer Animation“ získava umelkyňa Miwa Matreyek a za svoje umelecko-feministické životné dielo je rovnako ocenená ako „vizionárska priekopníčka feministického mediálneho umenia“ Valie Export. Lisa Rass, Franziska Gallé, Jona Lingitz a Anna Fachbach, študentky HTBLVA-Graz Ortweinschule, sa môžu tešiť zo zlata v mládežníckej kategórii „u19 – Create Your World“.
***
Amsterdamský Institute of Network Cultures práve vydal svoj v poradí už tretí reader venovaný otázkam online videa – Video Vortex Reader III: Inside the YouTube Decade. Editormi úctyhodnej 300-stranovej publikácie, ktorá je dostupná na stiahnutie alebo prostredníctvom print-on-demand služby Lulu, sú Geert Lovink a Andreas Treske. V súvislosti s exponenciálnym nárastom online videa za posledných 15 rokov pokrýva zborník témy ako online estetika, teória obrazu, expandované video i presahy video artu. Video Vortex je sieť umelcov, aktivistov, kurátorov a programátorov, ktorá vznikla v roku 2007 a odvtedy vydala dve antológie a usporiadala 12 medzinárodných konferencií a niekoľko výstav. Celý reader si môžete pozrieť alebo stiahnuť tu.
***
Koronakríza výrazne zasiahla aj umeleckú scénu, hlavne tú nezávislú. Viedenský nezávislý promotérsky projekt Struma + Iodine na svojich stránkach publikuje rozhovory s predstaviteľmi súčasnej viedenskej hudobnej scény (čo mimochodom okrem aktuálnej témy taktiež poskytuje celkom dobrý prehľad o hudobných projektoch u našich susedov). Rozhovory zobrazujú pocity a podmienky, v akých viedenskí umelci posledné mesiace fungovali. Nájdete tam aj tipy na hudbu, filmy, atď, ale aj odpovede na to, či umelci vedeli počas pandémie platiť nájom.
***
Posledným tipom na tento týždeň je galéria Distance Gallery. Ide o online výstavný priestor, ktorý funguje na dobrovoľnej báze a založil ho umelec a profesor Joshua Field. Dnes sa končí výstava All in this together, ktorú pripravila umelkyňa a kurátorka Lauri Lynnxe Murphy a ktorej hlavnou témou je prepojenosť ľudí ako druhu s celou rastlinnou i živočíšnou ríšou, od zvierat až po vírusy. Bacteria forever!
Od 15. júna do 15. júla nás zase čaká výstava Breakdown newyorskej umelkyne a kurátorky Andrey Burgay, ktorá skúma katalytický potenciál a nové naratívne možnosti procesov deštrukcie, dekonštrukcie a rozpadu.