Dokument zo zákulisia Dubstep Warz, album post postforever, performancia Symmetry of Five a festival transmediale


Ikonická rozhlasová relácia Dubstep Warz definovala jeden z najdôležitejších fenoménov v elektronickej hudbe 21. storočia. Relácia funguje už 15 rokov a od začiatku ju moderuje Mary Anne Hobbs. Britský label Hyperdub, ktorý sa stal vlajkovou loďou dubstepu, pred pár dňami zverejnil dokument zo zákulisia príprav tejto BBC relácie. V snímke sa mihnú hviezdy žánru vrátane mien, akými sú Mala, Skream, Kode9 & the Spaceape, Vex’d, Loefah, Sgt. Pokes, Hatcha & Crazy D, DJ Distance a ďalší. Len pre zaujímavosť: video natočil okrem iných aj majiteľ samotného Hyperdubu a známy producent Kode9. 
 

***

*postforever* bol album, ktorý vznikol začiatkom roku 2020. Stojí za ním v Prahe usadená hudobníčka Ewelina Vlček-Chiu, ktorá má poľsko-čínske korene. Známa je aj z pražského dua ba:zel.  Jej sólová tvorba pod menom Ai fen je meditáciou o dospievaní a multikultúrnych koreňoch mileniálnej ženy. Remixový release s príznačným názvom „post postforever“, ktorý vyšiel 20. januára tohto roku, obsahuje verzie originálu od producentov a producentiek tvoriacich v stredoeurópskom regióne. 

 

***

Club Transmediale je v plnom prúde, aj keď virtuálna platforma festivalu Cyberia, ešte stále nebola spustená pre nepredvídané technické problémy. Diskusie, koncerty i workshopy sa streamujú online cez CTM stránku alebo Youtube. Z bohatého programu vypichnime aspoň translokálnu performanciu Symmetry of Five v stredu 27. januára o 20.30, kedy si s Markom Fellom a Rianom Treanorom, ktorí hrali minulý rok aj u nás na festivale NEXT, zahrajú na diaľku aj Jim O’Rourke, Petronn Sphene a Limpe Fuchs. Naladiť si ju môžete tu.

 

***

28. januára začína aj spriaznený festival mediálneho umenia a digitálnej kultúry transmediale. 34. ročník bude mať neobvyklú podobu: pôjde o sériu výstav, premietaní, diskusií, rezidencií a workshopov, ktoré budú prebiehať počas celého roka online i na mieste v Berlíne. Ročný festival začína štvrtok spustením novej platformy Almanac for Refusal, ktorá bude slúžiť ako zbierka umeleckých diel vytvorených pre prehliadače, filmov, textov, foto-esejí, podcastov, zvukových experimentov a ďalšieho obsahu vzťahujúceho sa k téme tohto ročníka, ktorou sú širšie súvislosti odmietania: „for refusal“.