Komunitné rádia, prednáška Márie Hlavajovej, diskusia Old Boys Network a archivovanie net artu


Komunitné rádiá sú dôležitou časťou súčasného hudobného sveta, aj keď sa vo veľkej miere presunuli z prijímačov na internet. Nie sú závislé od oficiálnych štruktúr verejnoprávnych a komerčných klasických rádií. V rámci projektu Easterndaze x Berlin, ktorý má za cieľ prepájať kolektívy zo strednej a východnej Európy a z Berlína, tento týždeň prebehne séria zameriavajúca sa na komunitné rádia z Budapešti (Lahmacun), Talinu (IDA), Varšavy (Kapital) a Berlína (Cashmere). Moderátori jednotlivých rádií si de facto navzájom zremixovali svoje relácie, ktoré si môžete vypočuť počas týždňa, v piatok 23. apríla zas prebehne živé vysielanie, ktoré odštartuje panel talk zamerievajúci sa na problematiku komunitných rádií.

***

V stredu o 19.00 si môžete pozrieť ďalšiu prednášku zo série VIDEOGRAM 103 / TIM Master Class. Tentokrát bude hovoriť riaditeľka utrechtskej iniciatívy BAK, basis voor actuele kunst, a jedna z editoriek knihy Posthuman Glossary (ktorej sa venuje rubrika Posthumánny slovník)  Mária Hlavajová. Témou približne prednášky v anglickom jazyku s názvom Learning to Be Together Otherwise budú možnosti umenia v dobe pandémie ako prostriedku kolektívnej pedagógie a anticipačnej politiky. Prednášku usporadúva  FaVU VUT, Teorie interaktivních médií a TERĒN – pole performativního umění a pozrieť si ju môžete na cesnet.zoom.us.

***  

V piatok bude príležitosť pozrieť si online diskusiu s názvom How can we maintain what we care about? Collaborative archiving strategies for the Old Boys Network. Old Boys Network, jedna z prvých medzinárodných kyberfeministických iniciatív, ktorá je už od roku 1997 príkladom samoorganizácie a spolupráce, hľadá v rámci tejto debaty spôsoby, ako sprístupniť a oživiť svoj archív, a skúma, akú môže takýto archív dnes plniť úlohu vo verejnom živote. Rozprávať sa budú Cornelia Sollfrank, Laurence Rassel, Dušan Barok a ďalší. Prednáška je súčasťou série berlínskej galérie nGbK Networks of Care.

***

Archivovaniu sa venuje aj práve prebiehajúci projekt From Black Boxes to Open Systems – nová iniciatíva zameraná na zdieľanie vedomostí v oblasti netartu a digitálnejho umenia. Tri aprílové pondelkové poobedia sú venované online diskusiám: dnes je to o softvére a uchovávaní net artu, 26. apríla bude debata venovaná opätovnému spusteniu archívu ArtBase, ktorý vznikol v roku 1999 a zhromažďuje viac než dve tisícky diel digitálneho umenia. Spustenie predstaví novú softvérovú infraštruktúru a s ňou spojený nový datový model, hovoriť budú Dragan Espenschied, Lyndsey Moulds, Lozana Rossenova a Annet Dekker.