Oceán kníh, záznam prednášky Laurie Anderson a nový release labelu mappa


Serendipity efekt, teda fenomén niečoho nečakane nájdeného, ktorý sa dostaví pri prezeraní kníh v poličkách kníhkupectiev a antikvariátov, sa dá asi napodobniť ťažko – ale je tu jeden pokus pre pandemické chvíľky. V online oceáne kníh si môžete virtuálne zasurfovať podľa témy či mena autorky alebo autora a odhaliť tak možno aj niečo netušené. Každá cesta sa samozrejme končí pri položke z databázy kníh, ktorú spravuje vyhľadávací gigant. Asi aj preto sa často stane, že viaceré obľúbené knižky tu nenájdete, ale za pokus i inšpiráciu to stojí. (Poznámka v zátvorke: zaujímavé by bolo iste takýmto spôsobom sprístupniť publikácie z neoficiálnych a pirátskych archívov a databáz. Ale samorejme, nikoho na nič nenavádzame.)

***

Pokiaľ ste vo februári premeškali prvú z prednášiek Laurie Anderson v rámci série Norton Lectures na Mahindra Humanities Center na Harvarde, máte tento týždeň jedinečnú príležitosť si to vynahradiť. Záznam takmer hodinovej performatívnej prednášky na tému Rieka, v ktorej Anderson hovorí o hudbe, rieke, plynutí i drobných príbehoch z rôznych miest a časov, bude dostupný na youtube kanáli Mahindra Humanities Center v stredu 3. marca od 23.00 po dobu 24 hodín. Nenechajte si ju ujsť, stojí naozaj za to. A tu ešte upútavka na celú sériu, ďalšia  prednáška sa bude konať 24. marca znova o 22. hod. CET. Téma: Forest.

 

***

Najnovší release inšpiratívneho slovenského labelu mappa, ktorý sa zameriava na rôzne sonické experimenty, je inšpirovaný hubami a ich ekosystémom. Zo skladateľa sa stáva skôr poslucháč, nechávajúci sa unášať zvukovým svetom, ktorý pripomína les. Dielo bolo tiež inšpirované spisovateľkami Ursulou K. Le Guin a Annou Tsing, autorkou diela The Mushroom at the end of the World / Huba na konci sveta, ktorého podtitul je príznačný: On the Possibility of Life in Capitalist Ruins / O možnosti života v kapitalistických ruinách.