Peacekeeper


Čo môže očakávať od výtvarného diela niekto, kto si môže dovoliť žiť si na chránenom mieste po „udalosti“? Diela s veľkým rozmerom, vysokou spotrebou elektriny alebo s negatívnym vplyvom na ľudskú psyché sa neodporúčajú. Chcelo by to niečo „pekné“ a „užitočné“!

Zachovať si mentálne zdravie môže byť kľúčové pre ničím nerušený, bezstarostný život v bunkri. Ale pre tých najbohatších, ktorí si náhodou vopred neosvoja astrálne cestovanie prostredníctvom meditácie, nemajú priestor na bungee jumping či na spovednicu aj s kňazom, je tu PEACEKEEPER – jedinečná fúzia vojnovo-zábavného priemyslu s náučno-vzdelávacím programom a s esteticko-farmakologickou psychedéliou, ktorá odstraňuje stres a úzkosť. Výživový doplnok a dizajnové umelecké dielo v jednom predstavuje novú sériu post-apokalyptického umenia a farmácie pre vyvolených.

Imaginárne dielo, ktoré sa vznáša v bubline hypotéz – ako aj samotné teórie o scenároch globálnej katastrofy a o možných stratégiách úniku – vychádza z predpokladu, že koniec sveta spôsobí nukleárny holokaust s rýchlym priebehom. Ale predtým, než odhalíme sľubné dielo budúcnosti, treba sa oboznámiť s minulosťou.

Všetko sa začalo raketou nacistického Nemecka V‑2, špičkovým produktom vtedajšieho vojnového priemyslu. Ide o prvú riadenú balistickú strelu dlhého dosahu nazývanú „Vergeltungswaffe“, čiže odvetná zbraň. Po vojne, keď sa ju Američanom podarilo skonfiškovať, využili ju práve vďaka mimoriadnemu výkonu na oveľa vznešenejšie účely. V roku 1974 ju vystrelili do výšky 160 kilometrov, ďaleko za Kármánovu hranicu, prekonajúc tak zemskú atmosféru. V‑2 sa tak stala prvým strojom vyhotoveným človekom, ktorý sa dostal do vesmíru aj s pripevnenou kamerou formátu 35 mm, ktorá zachytila prvýkrát v histórii ​​oblúk zemegule z kozmu.

Recyklácia odvetnej zbrane na „objaviteľského posla“ sa netýkala iba samotnej rakety! Látka iproniazid sa pýši tiež prvenstvom v oblasti farmakológie – ako prvé antidepresívum, ktoré objavili iba náhodou, pri testovaní liekov proti tuberkulóze v roku 1951. Iproniazid je derivát zlúčeniny zvanej hydrazín, čo je tekuté palivo, v tom čase používané najmä práve ako pohonná látka do rakiet V‑2. Keďže po vojne zostali obrovské zvyšky zásob, americká farmaceutická spoločnosť Hoffmann-La Roche ich skúpila za účelom výskumu. Vďaka tejto bizarnej historke, v ktorej hrala veľkú rolu náhoda, sa vo farmaceutických labákoch v mene zlepšenia ľudského života podarilo stvoriť látky, ktoré sa síce niektorým skupinám ľudí skutočne osvedčili ako užitočné, no iným zase naopak. Zhodou náhod vynašli čínski alchymisti pušný prach, keď hľadali elixír života; alebo keď farmakologická spoločnosť Bayer najala chemika Gerharda Schradera, aby vyvinul účinný postrek proti moli obilnej, no namiesto pesticídu vznikla bojová chemická látka sarín. DDT bolo syntetizované už v roku 1874 Othmarom Zeidlerom, ale keďže nevedeli, čo s tým, osvedčilo sa až o 65 rokov neskôr ako vysoko účinný prípravok proti škodlivému hmyzu. Vďaka použitiu DDT Američanmi na dezinfekciu, bola druhá svetová vojna prvou v histórii, kde zomrelo menej vojakov na infekcie a choroby než v boji.

Vynález jadrových zbraní sa však neudial náhodou, ale vďaka cielenému výskumu, tak ako aj rozvoj medzikontinentálnych balistických rakiet (intercontinental ballistic missile – ICBM). Ich „zosobášenie“ vo forme rakiet vybavených jadrovou hlavicou predstavuje tú najväčšiu hrozbu, najrýchlejšiu a zároveň najúčinnejšiu likvidáciu živého a neživého.

Názvy niektorých modelov ICBM svedčia o kreativite, humore a irónii konštruktérov – ako napríklad ruská raketa Satan alebo Molodec (junák), americká Minuteman, čínska Dongfeng (východný vietor), či iránska Shahab (padajúca hviezda). Asi najpozoruhodnejší názov má však americká raketa Peacekeeper alias LGM-118 MX. Čím reálnejšia je hrozba, tým ľahšie je udržať mier?

Dielo inšpirované uvedenými udalosťami a názvami pozostáva zo sklenenej vitríny, v ktorej sú usporiadané sklenené ampulky, pričom každá z nich má trochu odlišný tvar. Každá má v sebe tiež tekutinu trochu inej farby či odtieňa. Priezračné formy ampuliek sú zmenšenými modelmi aktuálnych balistických rakiet na trhu a ich obsahom sú deriváty ich pohonných látok, inšpirujúc sa úspechom iproniazidu. Hoci presné účinky na ľudský organizmus nie sú známe (keďže na ich testovanie nebude do apokalypsy dosť času), každá z nich zaručene zabezpečuje mier v duši, stav pokoja i šťastia a možno aj niečo navyše… Vďaka derivátom, unikátnym zložkám a esenciám nasledujúcich ICBM rakiet: SS-X-30 Satan 2, SS-18 Satan, SS-19 Stiletto, RT-2PM Topol, UR-100N, RS-24 Yars, R‑29R, R‑29RK, R‑29R, R‑29RM, R‑29RMU2, R‑29RMU Sineva, RSM-56 Bulava,R‑7 Semyorka, R‑9 Desna, MR-UR-100 Sotka, RT-23 Molodets, R‑29, R‑39 Rif, Agni V, Agni VI, Surya, Minuteman III., Trident II., Dongfeng‑4, Dongfeng‑5, Dongfeng-31 (CSS‑9), Dongfeng-31A, Dongfeng-31B, Dongfeng-41 (CSS-X-10), JL‑2 Jericho III., Hwasong-13, Hwasong-14, Hwasong-15.

Heslo: „Život je ako bombička. Nikdy nevieš, čo ochutnáš.“