Svet ako dátové pole


Žijeme vo veku, v ktorom sa produkcia vedomostí, šírenie a nadobúdanie mení v celosvetovom meradle v dôsledku prebiehajúceho vývoja technológií založených na kódexoch. Znalosť programovania a hlboké pochopenie kódovania sa čoraz viac stáva základnou zručnosťou pre individuálnu agenciu a sebaurčenie.

Centrum ZKM v Karlsruhe pripravilo ďalšie pokračovanie výstavy z cyklu o kódoch, ktoré vytvárajú náš svet. Fáza I otvorených kódov priniesla veľa rôznych príkladov takýchto kódov, od morzeovky až po genetický kód, ako aj ich uplatnenia v oblasti umenia a priemyslu. Výstava Open Codes II.: The World as a Field of Data sa zameriava na skúmanie sveta, ktorý nie je len generovaný, riadený a ovládaný vecami, slovami a obrázkami, ale predovšetkým dátami. Život v digitálnom svete znamená čoraz viac život strávený v naprogramovanom, inteligentnom prostredí, takzvanej „skriptovanej realite.“ Skript je čiastočne diktovaný senzormi, ktoré poskytujú informácie o stave skutočnosti okolo nás. Údaje zo senzorov sú spracovávané algoritmami, ktoré nás vedú svetom ako cez dátové pole.

Druhé vydanie otvorených kódexov sa venuje tomuto novému svetu, ktorý sa skladá z dátových polí na rôznych príkladoch. Súčastou výstavy je celkom 40 nových diel, ktoré sa zaoberajú predovšetkým umelou inteligenciou a strojovým učením (machine learning), medzi nimi aj impozantná inštalácia v podobe „dátového cloudu“ The World as a Field of Data, pozostávajúca z 40 obrazoviek. Výstava otvára nový horizont ľudstva: posthumanizmus postavený na umelej inteligencii.

Open Codes II je navrhnutý ako bezplatne prístupný spoločný priestor; ako prostredie, v ktorom sa ľudia stretávajú a vymieňajú si nápady, názory, informácie a skúsenosti. Občania učia občanov.

Umelci: Mediengruppe Bitnik, Refik Anadolu, Anil Bawa-Cavia, Zach Blas a Jemima Wyman, James uzda, Antoine CHAPON a Nicolas Gourault, Harm van den Dorpel, Constant Dullaart, Jake Elwes, Christian Großardt, Joe Hamilton, Norimichi Hirakawa Perry Hoberman, Jaromil, Egor Kraft, Luca Leggero, Lawrence Lek, Golan Levin a Zachary Lieberman, Christian Lölkes, Nicolas Maigret a Maria Roszkowski, Alex McLean, Ciro Múseres, Nefula, Mimi Onuoha, Pasi Orrensalo Rafael Rozendaal, Chris Salter, Sebastian Schmieg, Antoine Schmitt, Fito Segrera, Shinseungback Kimyonghun, Karl Steinbuch, Daniel Temkin, Nye Thompson, Troika, Varvara a Mar, Coralie Vogelaar, Peter Weibel a Dan Wilcox.

Za koncepciou výstavy stojí Peter Weibel, kurátormi sú Peter Weibel, Blanca Giménez, Yasemin Keskintepe a Lívia Nolasco-Rózsás.