Festival Club Transmediale: Persistence


Podujatie, ktoré má v podtitule spojenie „Festival pre dobrodružnú hudbu a umenie“, oslavuje tento rok svoje 20. narodeniny. Už tradične je hudobným protipólom festivalu mediálneho umenia Transmediale, ktorý sa tento rok uskutoční  31. januára – 3. februára v berlínskom Haus der Kulturen der Welt. 

Spolu sú tieto dva festivaly širokospektrálnym pozastavením a reflexiou o aktuálnom stave digitálnej kultúry v nielen európskom, ale aj svetovom meradle. Každoročne priťahujú tisícky návštevníkov a pre umelcov, producentov, kurátorov či akademikov predstavujú aj živú platformu pre informovanú debatu a naväzovanie kontaktov. Oba festivaly sa však snažia nielen o predstavovanie nových trendov v oblasti mediálnej a hudobnej kultúry, ale tiež o iniciovanie projektov, výskumu, poskytovanie informácií, možností prepojenia a ďalšieho vývoja. Preto každoročne naväzujú spoluprácu s viacerými uznávanými inštitúciami, či už ide o univerzity, ďalšie festivaly, alebo združenia, s cieľom rozvíjať aktívne diskurz na aktuálne témy.

Club Transmediale sa od svojho založenia v roku 1999 stal prominentnou medzinárodnou prehliadkou elektronickej, digitálnej a experimentálne hudby. Okrem koncertov a audiovizuálnych performancií tu až do 3. februára nájdeme aj bohatý program workshopov, prednášok, debát, výstav a inštalácií, ktoré si kladú za cieľ reflektovať aktuálne umelecké, sociálne i technologické prúdy v rámci hudobnej kultúry. 

Viac než 250 umelcov a interpretov sa v rámci festivalu predstaví na niekoľkých z najzaujímavejších miest berlínskeho kultúrneho a nočného života: v HAU Hebbel am Ufer, legendárnych kluboch Berghain, Astra, YAAM, SchwuZ. Program prednášok, debát a workshopov sa bude konať v rozsiahlych priestoroch bývalej nemocnice Kunstraum Kreuzberg/Bethanien.

Témou 20. ročníka CTM je Persistence. Tento anglický výraz by sa dal do slovenčiny preložiť rôzne: Persistence znamená vytrvalosť, húževnatosť, zotrvanie, ale aj naliehavosť a neodbytnosť. Podľa kurátorov tohto ročníka má tento podtitul skúmať estetický a sociálny potenciál vytrvalosti a jej opaku: toho prchavého a provizórneho, a reflektovať konflikty, ktoré nastávajú pri hľadaní rovnováhy medzi kontinuitou a premenlivosťou.

Festival začína dnes večer otvorením dvoch výstav (Raster.Labor v galérii nGbK a Persisting Realities CTM 2019 Exhibition) a klubovou nocou v Berghaine a Panorama Bare. Program Bassiani x CTM Opening Club Night vznikol v spolupráci s tbiliským klubom Bassiani, ktorý patrí medzi najzaujímavejšie a najprogresívnejšie v rámci gruzínskej hudobnej a LGBTQ scény.  V sobotu sa koná otvárací koncert v HAU, kde vystúpi pôvodom libanonský producent a DJ Rabih Beaini, indonézske duo Tarawangsawelas a brazílska raperka Linn da Quebrada. 

Ako hudobné highlighty sa očakávajú koncerty mien ako Israel Martínez, Kode9, Lightning Bolt, Venetian Snares alebo Sarah Farina, zaujímavé budú nepochybne aj koncerty a performancie organizované v rámci iniciatívy Nusasonic, ktorá sa zameriava na prezentáciu progresívnej hudobnej scény juhovýchodnej Ázie. V rámci projektu sa už odohral dvojtýždňový umelecký lab a festival v Yogyakarte v októbri 2018. V rámci CTM sa môžeme tešiť na spomínané duo Tarawangsawelas, nový projekt Rullyho  Shabaru – Setabuhan, indonézsku experimentálnu punkovú kapelu Zoo, polyrytmické beaty filipínskeho hudobníka Arvina Noguerasa – aka Caliph8 a ďalšie hudobne exotické zážitky.

Tarawangsawelas

Linn da Quebrada, fotografia: Nube Abe.

Kode9, fotografia: David Levene.

Lightning Bolt, fotografia: Natalja Kent.

V Kunstraum Bethanien v Kreuzbergu 25. 1. otvára svoje brány výstava Clubu Transmediale s názvom Persisting Realities. V spojení s témou celého festivalu skúma podľa vyjadrenia kurátorov možnosti vytrvania, odhodlania a húževnatosti v neustále sa meniacich realitách nášho sveta. Výstavu majú na svedomí piati kurátori z rôznych kútov sveta a vidieť sa bude dať až do 17. marca 2019.

Impozantné priestory bývalej nemocnice a squattu Bethanien hostia okrem výstavy aj veľkú časť denného programu festivalu. Okrem sérií prednášok, debát a workshopov sa tento rok v rámci festivalu koná tiež MusicMakers Hacklab s Peterom Kirnom (CDM) a v spolupráci s Humboldtovou univerzitou deň určený na vytváranie kontaktov v oblasti výskumu – Research Networking Day.

Ak sa nenecháte odradiť nehostinným počasím zimného Berlína, kde sneh musíte hľadať lupou, zato vietor a mráz nie, odmenou vám môže byť rôznorodý a bohatý program, v ktorom si na svoje prídu vážnejší poslucháči experimentálnych žánrov, ale aj tí, ktorí si hudbu najradšej vychutnávajú v pohybe, na hypnotickom parkete nočného klubu.  

Fotografie a grafika: Club Transmediale.