Tekuté dogmy, zbierka netartových diel Tima Kahlena a výročie prvého internetového štrajku


Nový umelecko-výskumný projekt Liquid Dogmas / Tekuté dogmy sa zaoberá otázkami zmysluplného konania v dlhodobom horizonte budúcnosti a možnosťami, ktoré na tomto poli môžu sprostredkovať umenie a kultúra. Vo forme youtube kanálu zhromažďujú Tekuté dogmy príspevky a skúsenosti odborníkov z oblasti umenia, filozofie a teórie, antropológie, dizajnu i poézie, medzi prispievateľmi nájdete napríklad Denisu Keru, Lukáša Likavčana, Martina Zeta a ďalších.

***

Berlínsky zvukový a interaktívny umelec Timo Kahlen pracuje už viac než 15 rokov s interaktívnymi médiami, zvukom i vetrom. Do konca tohto kalendárneho roka ponúka možnosť pozrieť si 20 originálnych diel netartu z rokov 2005 – 2020, ktoré prestanú existovať a dostanú sa na pomyslené smetisko technológií 1. januára 2021, kedy internetové prehliadače prestanú podporovať Flash Player plugin. Zoznam dostupných diel nájdete tu. Pre tých, ktorý nechcú povoliť Flash Player na svojom počítači, je tu videodokumentácia

***

Pred 25 piatimi rokmi sa uskutočnil prvý internetový štrajk Netstrike. 21. decembra 1995 zablokovali netoví aktivisti z celého sveta na niekoľko hodín internetovú stránku francúzskej vlády na protest proti testom jadrových zbraní a pokusným atómovým výbuchom, ktoré Francúzsko vykonávalo na ostrove Mururoa vo Francúzskej Polynézii. Iniciátorom štrajku bol Tommaso Tozzi, ktorý patrí medzi prvým novomediálnych a sieťových umelcov v Taliansku a je aj zakladateľom talianskej umeleckej siete Hacker Art BBS (1990).