Virtuálny Burning Man, nový film Ai Weiweia o koronakríze, festival Besides the Screen a queer komunita v Poľsku


Spektakulárny umelecko-zážitkový festival Burning Man, ktorý na nevadskú púšť minulý rok pritiahol 78 tisíc ľudí, sa tento raz odohrá 30. augusta až 6. septembra aj napriek pandémii, no zato bez všadeprítomného piesku. Dokonca by sa dalo povedať, že na viacerých „miestach“ naraz. Vďaka úsiliu organizátorov, dobrovoľníkov a technologických nadšencov so skúsenosťami s virtuálnou realitou, blockchainom či imerzívnym divadlom si teraz návštevníci spektakulárnej udalosti budú môcť užiť inštalácie, koncerty, performancie či párty až v ôsmich „oficiálne uznaných“ virtuálnych univerzách, dostupných z ktoréhokoľvek miesta cez počítač s internetovým prehliadačom alebo telefón či pripojený VR headset. Na kažom z týchto svetov spolupracuje iná komunita – a podobne ako predtým na reálnom festivale – záujemci o aktívnu účasť sa mohli prihlásiť so svojou inštaláciou, workshopom či iným programom. Ibaže na rozdiel od fyzického stavania artefaktov stačilo teraz zaslať organizátorom 3D modely, ktoré rozmiestnia na digitálnu púšť. Ak sa to podarí bez výraznejších technických komplikácií, bude to zaujímavý prelom v presune podujatí do virtuálnej reality. Masívny fascinujúci technologický new age revival, poháňaný okrem romantických ideí slobody a tvorivosti aj investíciami zbohatlíkov zo Silicon Valley, si teraz budú môcť zažiť ľudia prakticky odkiaľkoľvek. Sme zvedaví.

***

Ai Weiwei zverejnil na vimeo on demand svoj nový film Coronation, ktorý sleduje dianie vo Wuhane na jar tohto roka. Ai využíva zábery nakrútené miestnymi obyvateľmi a obyvateľkami, aby reflektoval štátnu politiku všadeprítomnej kontroly a sledovania a až vojenský krízový manažment.

***

Situácia LGBT+ komunity v Poľsku nie je jednoduchá. V niektorých oblastiach krajiny dokonca vznikli takzvané „zóny bez LGBT“. Pred niekoľkými týždňami, po voľbách, v ktorých zvíťazil konzervatívec zo strany Právo a spravodlivosť Andrzej Duda, status quo eskaloval, viacero LGBT+ aktivistov bolo na demonštráciách zadržaných. Online diskusia zorganizovaná festivalom Unsound poukazuje na prepojenie umeleckej scény, aktivizmu a queer komunity v Poľsku. 
 

***

Online festival zameraný na presahy a transformácie súčasnej praxe audiovizuálnych médií Besides the Screen 2020 vstupuje do svojho záverečného týždňa. V utorok o 18-tej si môžete pozrieť live stream pásma krátkych audioviuálnych diel s názvom Swallowing Time  pod kurátoskou taktovkou Doreen Rios a vo  štvrtok o tom istom čase zas súbor Restless Matter.