Výstava Critical Zones, MoneyLab a ďalšie tipy na tento týždeň


Podcast Wind Of Change – 8 dielny audio seriál skúma úlohu spravodajských služieb v pop kultúre. Drogoví baróni, CIA, rock, Ozzy Osbourne, Scorpions… Vznikol jeden z najväčších hitov konca 80. rokov na objednávku CIA, ktorá tak chcela urýchliť pád železnej opony?  

***

Pokiaľ sa po treťom pracovnom videohovore cez Zoom divíte, prečo vás táto forma komunikácie tak vyčerpáva a zároveň štve,  Douglas Rushkoff ponúka odpoveď vo svojom článku Digital Media Still Isn’t Very Good at Connecting People. Podľa neho nám digitálne média neumožňujú s druhými skutočne komunikovať  – aspoň nie spôsobom, ktorý by naše telo a mozog považovali za reálny. Aké mechanizmy naviazania sociálneho spojenia v digitálnom svete zlyhávajú a prečo? Odpoveď na túto i ďalšie otázky nájdete aj v jeho  knihe Team Human, ktorá vychádza na pokračovanie na serveri Medium.

***

Centrum pre umenie a médiá (ZKM) v Karslruhe otvorilo výstavu Critical Zones, tematizujúcu ekologické otázky súvisiace s kritickým stavom Zeme. Súbeh novej výstavy s koronapandémiou si však vyžiadal aj alternatívne spôsoby prezentácie a tak môžu domasedi z donútenia  navštíviť aspoň online výstavnú platformu, prepájajúcu dianie vo fyzických priestoroch galérie s virtuálnym online svetom. Rôzne hyper-cesty vás zavedú k dielam od a textom autorov ako Forensic Architecture, Rasa Smite a Raitis Smits, Andrés Burbano, Karen Holmberg a ďalších. A samozrejme, nemôže chýbať ani Bruno Latour a Lynn Margulisová, ktorá v 70. rokoch s Jamesom Lovelockom formulovala  koncept Zeme ako samoregulujúcej sa entity menom Gaia.

***

Poznáte MoneyLab? Táto medzinárodná sieť umelcov, dizajnérov a programátorov sa venuje imaginatívnym projektom zameraným na rôzne formy demokratizácie finančného a ekonomického systému. Konferencia MoneyLab #8 sa mala tento rok konať koncom marca v Aksiome – Inštitúte pre súčasné umenie v Ľubľane, vzhľadom na pandémiu COVID-19 sa však presunula do online prostredia a je streamovaná od 11. mája do 29. júna 2020 vo forme pondelkových online stretnutí, debát a prezentácií.

Tento týždeň, pondelok 25. mája si o 17.00 hod. môžete pozrieť debatu so známym hackerom, aktivistom a teoretikom Denisom Jaromilom Roiom venovanú témam dátovej suverenity a sledovania blízkosti. V rozhovore s Domenom Savičom sa diváci dozvedia aj o čom je a nie je technológia blockchainu a čo je nové vo výskume algoritmov pre sledovanie blízkosti. Ak si debatu nebudete môcť pozrieť v reálnom čase, na stránkach MoneyLab #8 nájdete záznam nielen z tejto, ale aj z predchádzajúcich diskusií.