Začína hudobný festival NEXT


Dnes začína 21. ročník hudobného festivalu NEXT. Potrvá od 30.11. do 6.12. a odohrávať sa bude v online 3D prostredí vytvorenom na objednávku A4 – priestoru súčasnej kultúry. Bohatý program performancií, koncertov, diskusií aj workshopov sa bude streamovať z bratislavskej A4, električky T3 a Rádia Devín, ale aj z londýnskeho café OTO, z Budapešte, košickej VUNU Gallery a ďalších miest.

V rámci hudobného programu sa môžeme tešiť na mená ako BIOS, Dead Janitor, Fero Király, KIN, BA – Unrated a Ink Midget z domácej scény, z londýnskeho Café OTO budú streamované performancie Grahama Lambkina, tria Still House Plants, Moniky Šubrtovej & An Trinse a Daniela Blumberga. V spolupráci s festivalom UH Fest sa predstavia elektronické projekty MAIWA, Triglav, Új Bála, LAU, Palmovka a Rozi Mákó. Medzi highlighty festivalu bude nepochybne patriť performancia Somnifacient Signals v podaní Matthewa Biedermana a Piercea Warneckeho, interaktívny koncert Marka Fella a Riana Treanora s možnosťou zapojenia publika, vystúpenie algoraveového kráľa Renicka Bella, dua Mats Gustafsson & Christof Kurzmann a tiež britskej producentky a DJ-ky menom AYA.

Pre tých, ktorí majú chuť naučiť sa niečo nové, je v programe hneď niekoľko workshopov. George Bagdasarov povedie dielňu GANsta Paradise I‑III zameranú na využitie strojového učenia a GAN algoritmov v umeleckých vizualizáciách ovládaných zvukom. Úvod do live codingu pomocou webového vizuálneho syntetizátora Hydra povedie Olivia Jack a Louis Foster zase predstaví experimentálne možnosti kolektívneho a interaktívneho streamovania audia. Pre deti vo veku 10–11 rokov je pripravený workshop pod vedením Riana Treanora, ktorého témou je vzťah medzi obrazom a zvukom, vrátane tvorby a interpretácie grafických partitúr prostredníctvom digitálnych médií.

Virtuálne prostredie NEXT 3D World, v ktorom sa celý festival bude odohrávať, vytvorilo amsterdamské štúdio The Rodina a ponúkne okrem sledovania živých prenosov programu aj možnosť pokonverzovať sa inými divákmi prostredníctvom četu. Festivalové vstupné sa organizátori rozhodli tento rok vzhľadom na nový online formát ponechať na účastníkoch – má formu dobrovoľného príspevku. Ďalší dôvod nenechať si ujsť túto vzrušujúcu jazdu do virtuálnej sveta neošúchanej hudobnej produkcie dneška. Program nájdete tu. 

Categories