Zvuky lesa, Bernard Stiegler, perzská hudba a múzeum v telefónnej sieti


Nová zvuková mapa vás zavedie do lesa. Ukľudňujúce zvuky fauny a flóry paradoxne môžete počúvať online na vašom počítači alebo mobile. Na mape figurujú nahrávky de facto z celého sveta: od Brazílie, Papua-Novej Guinei. Nechýbajú ani nahrávky z Čiech alebo Slovenska. Táto open source knižnica neskôr poslúži ako audio rezervoár pre umelcov, ktorí z nej pripravia diela prezentované na festivale Timber Festival 2021.

***

Začiatkom augusta tohto roku zomrel Bernard Stiegler, ktorý patril medzi špičku súčasných francúzskych filozofov. Svoju filozofickú dráhu začal korešpondenčným štúdiom vo väzení, kde si odpykával trest za ozbrojenú lúpež. Medzi hlavné témy jeho filozofie patria technológie a technologická konvergencia, čas, spotrebiteľský kapitalizmus, vzdelávanie a budúcnosť spoločnosti. Veľmi pestrým a pútavým exkurzom do jeho myslenia je podcast na Radio Web MACBA.

***

The Museum Inside the Telephone Network bolo jedno z najvizionárskejších medzinárodných podujatí obdobia pred www. Telefónna sieť poslúžila ako analógia múzea a diela takmer 100 umelcov, spisovateľov a kultúrných aktivistov boli dostupné cez telefón, počítač a fotokópie. V podstate išlo o akýsi náhľad, ako asi bude vyzerať neustále rastúci kyberpriestor. Celá akcia je dobre zdokumentovaná online a zaujímavým pohľadom naspäť je aj debata, ktorá sa uskutočnila nedávno ako súčasť Ars Electronica 2020 Tokyo Garden. Zúčastnili sa jej mediálni umelci Akihiro Kubota, Kazuhiko Hachiya a Koichiro Eto a kurátorka a kritička Yukiko Shikata.

 

 

***

Vydavateľstvo, či, povedzme, platforma Unexplained Sounds Group sa pod kurátorským vedením Raffaela Pezzellu dlhodobo zameriava na experimentálnu hudbu s celosvetovým záberom, pričom si obzvlášť všíma inšpiratívnu tvorbu vznikajúcu mimo dominantnej západnej kultúry. V týchto dňoch sa k nám dostáva už druhý diel kompilácie Anthology Of Persian Experimental Music. Aj keď sa to možno nezdá, čerstvých štrnásť nahrávok dokazuje, že Irán je domovom množstva zaujímavých autorských postáv, ktorých diela sa oplatí ochutnať prostredníctvom tohto skvelého výberu aj bez nutnosti nejakej exotizácie. Štýlové rozpätie poteší každé otvorené ucho, siahajúc od abstraktnej digitálnej elektroniky cez atmosférický ambient až po (elektro)akustickú hudbu s etnickými prvkami. Odporúčame!