everything is new but 3/4.   http://34.sk   english

Lab: The Lost Horse Gallery, Reykjavik, Island

 
 
click

click

Galéria The Lost Horse bola otvorená 27. augusta 2007. Začala ako experiment, ktorého cieľom bolo podporovať lokálnych umelcov a ich iniciatívy. Rýchlo sa stala miestom aktívne využívaným domácimi i medzinárodnými umelcami. Galéria začínala vo veľkej, 125 rokov starej budove v centre Rejkjavíku. Jej meno pochádza spred osemdesiatich rokov, kedy bola budova využívaná ako stajne pre stratené kone. Od roku 2008 je galéria “Stratený kôň” online, začala sa zaoberať archiváciou výstav a akcií, a stala sa známejšou v zahraničí. V roku 2009 bola nútená presťahovať sa, keďže Island rok predtým zasiahla finančná kríza a budova zmenila svojho majiteľa.

V tom istom čase, na začiatku roku 2009, si začínala budovať silnejšiu sieť podpory, prostredníctvom rôznych medzinárodných iniciatív a výstav. Galéria začala dva väčšie projekty. Prvý v spolupráci s Americkou ambasádou, ktorý vystavoval začínajúcich amerických autorov a druhý, sponzorovaný grantom Nordic House a Kulture Kontact Norden, v ktorom išlo o podporu severských umelcov v rámci festivalu Sequences Art Festival, v októbri 2009. Vďaka podpore z týchto zdrojov sa podarilo urobiť niekoľko úspešných výstav. Prehlbovaním finančnej krízy na Islande bolo čoraz ťažšie získať lokálnu podporu pre galerijné projekty. Rozhodol som sa sústrediť na vlastnú prácu, projekty a rezidencie v zahraničí. Finančná núdza na Islande ma prinútila vydať sa aj komerčnejším smerom a v rokoch 2009 až 2011 som zrealizoval niekoľko výstav malieb v Mestskej galérii v Rejkjavíku. Predaj a klientela, ktorú sa mi cez tieto výstavy podarilo získať, predstavovali moje prostriedky na cestovanie, networking a znovuotvorenie galérie Lost Horse Gallery, ktoré sa uskutočnilo v lete 2010. Galéria sa transformovala do súčasnej podoby ako Lost Horse Ehf - do spoločnosti, ktorá sa zaoberá umeleckou produkciou, tvorbou a dizajnom, so sídlom v Rejkjavíku.

V tomto období sa galéria pripojila k projektu REMAKE a k ďalším iniciatívam na Cypre, Ukrajine a v Poľsku. Leto 2010 som strávil na cestách po Ukrajine a Poľsku, so snahou rozbehnúť projekt umeleckej výmeny a založiť rozhlasovú stanicu o súčasnom ukrajinskom umení v New Yorku. Projekt rádia ostal nerealizovaný a mnohé žiadosti o podporu boli zamietnuté. V rokoch 2010 a 2011 bolo veľmi ťažké získať sponzorov. Napriek tomu sa mi s malou čiastkou z predaja diel a sponzorských príspevkov, podarilo vystavovať na festivale Media Depot na Ukrajine a Europes Culture Festival v Barcelone. Podarilo sa tiež získať podporu na Cypre, v rámci projektu Cyprislandia v Nikózii, vďaka miestnemu Ministerstvu kultúry. Tieto aktivity boli sponzorované predovšetkým partnermi zapojenými do kolaboratívnych projektov, bez ich podpory by sa pravdepodobne nikdy nezrealizovali. Mnohé ďalšie projekty padli z dôvodu úplneho nedostatku prostriedkov zo strany Islandských inštitúcií a donorov.

V septembri 2011 sa podarilo v spolupráci s Wiz-Art z Ľvova zorganizovať festival Ukrajinských krátkych filmov v Rejkjavíku. V októbri zas druhý diel Cyprislandie, výstavy súčasného umenia v Mestskej galérii v spolupráci so Stoa Aeschylou Arcade Gallery z Nikózie.

Momentálne pracuje galéria Lost Horse Ehf na printových objektoch a plánujeme dve výstavy s vybranými partnermi - prvá z nich bude veľká komerčná výstava islandských maliarov, spoluorganizovaná londýnskou právnickou firmou BBA, sídliacou v Rejkjaviku, ktorá bude tiež inštalovaná v Londýne. Druhú výstavu pripravujeme s cyperskými partnermi Stoa Aeschylou Arcade. Pracujem tiež na maľbách a sochách pre moju sólovú výstavu v lete 2013, ktorá sa má uskutočniť v múzeu Newport Art Museum, Rhode Island, v USA. Ďalšie projekty zatiaľ čakajú na schválenie.

Galéria Lost Horse začala ako experiment s budovaním výstavného priestoru, so snahou vybudovať veľkú sieť spolupracovníkov a vytvoriť tým priestor na medzinárodnú výmenu v rámci rôznych projektov a výstav. Viacerí umelci sa vďaka tomu zúčastnili na výstavách a programoch v zahraničí. Galéria presiahla svoju lokálnu úroveň a podarilo sa jej zapojiť do množstva zaujímavých projektov. Budúcnosť galérie je neistá, ale po ekonomickej stránke nastáva rozvoj a možno vznikne aj nová galéria. Kde? Ktovie.

The Lost Horse Gallery počas svojej existencie sídlila na týchto miestach:
@ Skolastraeti 1b, august 2007 - jún 2009.
@ Vitastigur 9a, off Laugurvegur. august 2009 - február 2010.
@ Hverfisgata 71, september 2010 - september 2011
 
 
poznámky a odkazy k článku
http://www.losthorse.is
 
ďalšie články autora
Lab: The Lost Horse Gallery, Reykjavik, Iceland 27-28

 
 

<< < 1/1 > >>
 
meno
odkaz
 
email
subjekt
kontrola (vpíšte sem slovo TOBAGO veľkými písmenami)
 
 
<< späť
©20023456789101112 atrakt art  |  emigre by satori